Ladies in Rock
Ebben a cikksorozatban olyan zenekarokat ajánlunk figyelmetekbe, akik már feloszlottak, és még nem volt alkalmuk a magazinban szerepelni, de érdemes belefülelni fennmaradt munkásságukba!
A negyedik részben kicsit visszautazunk a korai opera/szimfonikus metal idejébe, amikor az olyan zenekarok, mint a Nightwish, Epica és az After Forever elkezdte kitaposni az ösvényt a későbbi csapatoknak. A cikk főszereplőinek azonban nem jött el a kívánt áttörés.
Az Operatika 2002-ben jött létre az Egyesült Államokban, amikor Yuri Liakhovitch (dob), Bill Visser (gitár) és Slava Popova (ének) először találkozott egymással. Miközben zenei érdeklődéseikről és projektjeikről beszélgettek, egyre inkább úgy érezték, össze kellene jönniük egy próbateremben, megnézve, mit tudnának együtt alkotni. Néhány órányi közös zenélés után eldöntötték, hogy megalapítanak egy zenekart.
Elkezdtek dolgozni első dalaikon, Bill hozta a gyors riffeket és szólókat, Yuri az erőteljes duplázásokat, Slava pedig kortárs operaénekét. Közben basszusgitáros és billentyűs posztra kerestek megfelelő embereket. Az első basszeros már teljesebbé tette a hangzást – érdekesség, hogy ezen a poszton történt a legtöbb tagcsere, nincs pontos információ arról, ki volt az első basszusgitáros.
Billentyűsüket 2003 elején találták meg Anna Dok személyében, akinek játéka tökéletesen illeszkedett a hangzásvilághoz.
A zenekar kicsit nehezen találta ki, mi legyen a nevük, de sok ötlet, javaslat és vita után úgy döntöttek, az Operatika igazán passzol a zenei világukhoz és stílusukhoz.
Miután keményen dolgoztak, hogy elegendő anyaguk legyen egy koncerthez, 2003. szeptember 7-én először léptek színpadra, a Nightwish előzenekaraként Brooklynban. Későbbi pályafutásuk során egyébként gyakran hasonlították őket finn kollégáikhoz – ne feledjük, ezekben az években még nem volt annyira elterjedt az operaénekkel működő szimfonikus metal, és e téren egyértelműen a Nightwish számított a legnagyobb névnek.
Mindenesetre a közönség imádta ezt az első koncertet, és ez arra ösztönözte az Operatikát, hogy folytassák a dalszerzést, a próbákat.
2005 áprilisára elkészült a régen várt demójuk, amit Dreamworld címmel adtak ki. A négy dalból álló anyag nagy sikert hozott, a világ minden tájáról felfigyeltek rájuk, új rajongókat vonzottak magukhoz. Emellett lemezkiadók és más zenészek is érdeklődtek irántuk, amely továbbra is új anyagok írására buzdította a csapatot, és mellette rengeteg koncertet adtak.
2006-ban elkezdtek dolgozni első nagylemezükön. 2007-ben szerződést írtak alá a Scarlet Records kiadóval, és abban a megtiszteltetésben részesültek, hogy a Symphony X-ből ismert Mike LePond játszotta fel a basszusgitárt a készülő anyagra. Az album végül 2008-ban jelent meg The Calling címmel.
2010-ben Ronnie James Dio emlékére rögzítették a We Rock című számot.
2012. augusztus 31-én a zenekar bejelentette, hogy mostantól Operatika Element néven folytatják pályafutásukat. Bár nem lett kifejtve a névváltoztatás oka, de talán köze lehet ahhoz, hogy ebben az évben búcsúzott el a csapattól az egyik alapítótag, Bill Visser gitáros. Ő ezután megalapította Psychoprism nevű power metal zenekart, azóta is ott zenél.
Bill helyére Richard Fischer érkezett, valamint csatlakozott a zenekarhoz Boris Zaks, aki billentyűn és hegedűn játszott.
2012 őszén az Operatika Element új dallal jelentkezett, ami Haunting In The Night címmel jött ki, és ezen is Mike LePond szolgáltatta a basszust. Ezzel az új dallal együtt azt is bejelentették, hogy 2013-ra várható következő nagylemezük, és egy videót is feltettek Youtube-csatornájukra, ami bemutatja, hogy dolgoznak a stúdióban. 2013-ban Vinny Iuspa lett a zenekar új basszusgitárosa, decemberben pedig egy Merry Christmas című dalt adtak ki videóklippel együtt.
Bár 2014-ben még feltöltöttek egy-egy videót a stúdiómunkálatokról, de a beígért album végül nem készült el. Az Operatika Element tulajdonképpen szó nélkül felszívódott. Nem tettek hivatalos bejelentést a feloszlásukról, de az Encyclopedia Metallum szerint 2016-ban ért véget pályafutásuk. Való igaz, hogy 2016-ban mutattak utoljára aktivitást, és akkor is leginkább régi fényképeket osztottak meg a csapatról.
Richard Fischer és Boris Zaks 2019 óta az Everdawn zenekarban játszik, de Slava Popováról és Anna Dokról nincs információnk.
Összességében elmondható, hogy az ígéretes kezdet ellenére az Operatika Elementnek sajnos nem sikerült elérnie az igazi áttörést.
Utolsó ismert felállás:
Slava Popova – ének
Richard Fischer – gitár
Anna Dok – billentyű, ének
Boris Zaks – billentyű, hegedű
Vinny Iuspa – basszusgitár
Yuri Liakhovitch – dob