Fémforgács
Nyolc év után adta ki második lemezét a melodikus post-black/death metalt játszó hazai Realm of Wolves. A nyolc himnikus hangvételű dalt felsorakoztató Hegemon of cold seas című új lemezük, és egyebek kapcsán a zenekar gitáros / dalszerzőjével Csarnogurszky Istvánnal (Stvannyr) beszélgettünk.
Szia István, Üdvözöllek! Először talán a részemről egy kissé önző kérdéssel kezdeném. Pontosan nyolc éve, 2018. októberében jelent meg a Realm of Wolves első nagylemeze, az Oblivion, aminek változatos, dallam-centrikus zenéje, harmóniái és atmoszférája engem nyomban elvarázsolt. Arra a lemezre akkor én a hazai black metal műfajon belül egyfajta hiánypótlóként tekintettem, hiszen ezek a nordikus, epikus, némileg a Bathory munkásságára hajazó témák nem igazán voltak (és vannak) jelen a hazai csapatoknál. Összefoglalva a lényeget, miért kellett ennyi sokat várni az új lemezre?
Én is üdvözöllek téged és az olvasókat! Jól esik, hogy így látod, hallod azt az albumot. A debüt-album megjelenése után nagyjából egy évvel, harmadik alapító tagunk, Kapiller Ferenc (vvilderness, Neon Odin) jelezte, hogy a jövőben már nem tud elég időt fordítani a ROW-ra, ezért kilépett a csapatból. Nagyon fájdalmasan érintett ez minket, komolyan felmerült, hogy ebben ennyi volt. Szerencsére a barátság megmaradt Ferivel, többek között az ő unszolására a folytatás mellett döntöttünk.
Jó néhány zenésztársat próbáltam bevonni a projektbe az online térből, főleg külföldről, de némi ígérgetés után mindegyikük eltűnt. Szerencsére még a totális kiborulás előtt összeakadtam a világszerte elismert dobossal, Markó Ádámmal (Special Provindence), kicsit később pedig Szöllősi Dániellel (Eclipse of the Sun, Elfsong, The betrayed kingdom), akik egyértelműen vállalták, hogy részt vesznek egy új „Realm of wolves” album létrehozásában.
A gitárok már 2020-ban, a dobok és a basszusgitár témák 2021-ben lettek felvéve, a szövegek pedig idén nyárra készültek el. 2024. október 01-én adtunk ki új albumunkat minden lényeges streaming platformon, majd október 04-én bandcampen is, digitális albumként. Kivártuk, kiadtuk. Köszönjük azok türelmét, akiknek hiányoztunk. A jövőre vonatkozóan inkább nem ígérek semmit.
Mikortól kezdtél el dolgozni az új témákon, dalokon, és ezek hogyan alakultak ki végleges formájukra?
Az Oblivion album utáni dalszerzési periódusban született kb. 20 dalból kerültek kiválasztásra a Hegemon of cold seas című anyag számai. A dalok alapvetően a melodikus és az atmoszférikus black / death metál stílusokban fogantak. Nem törekedtem egyediségre, vállaltan az említett műfajok klasszikus bandáinak hatásait építettem bele a zenénkbe, a saját szűrőmön keresztül. Jó néhány dalban előkerülnek a szomorú-szép gitár projektjem, a Black Hill-nek a hangulatai is. A dalírásnál fontos szempont volt, hogy a tételek önmagukban is erősek legyenek, akár single-ként is megállják a helyüket. Vannak megjegyezhető verzék, refrének, zenei hook-ok, simán azonnal playlistbe lehet tenni egyes kedvenccé váló dalokat.
Az új albumon 2024-től már a banda állandó tagjaként Szöllősi Dániel felelt a szövegírásért, a vokál felvételekért és önként vállalt mázsás teherként a keverésért és a masteringért is. A szövegek egyszerre szólnak a régi korok kíméletlenségéről, valamint arról, hogy az agresszió, mint biológiai és társadalmi örökség milyen szinten uralja ma is az életünket, a mindennapjainkat. Markó Ádám az albumon session dobosként játszik, akinek nagy szerencsénkre még a járvány idején sikerült energiát és időt szakítania a felvételekre, saját stúdiójában. A dobhangzás szándékosan enyhén „raw” stílust képvisel, hogy némi élő jellege legyen a daloknak. Basszusgitáron régi zenésztársam, Ghöul, azaz Károlyi Gábor (Ephilexia, Chainsaw for birthday, This wind brought fire, iseeclouds, Silent Island) játszik. Ő is a legjobbját nyújtva ad külön élményt a hallgatóknak.
Várhatóak élő koncertek is? Ha igen, mikor…stb.
A Realm of Wolves egy virtuálisan létező, nem színpadképes produkció, úgyhogy koncertek soha nem lesznek.
Te magad, hogyan mutatnád be a Hegemon of cold seas-t, és kinek ajánlanád?
A Hegemon of cold seas egy elgondolkodtató szövegvilágú, nyomasztó és felemelő hangulatokat nagyon változatosan kínáló zenei utazás. Reményeink szerint a sötétebb és a hagyományosabb metál kedvelőit is megérinti az album és erőt tudnak majd meríteni belőle. A borító a mindennapi életet szimbolizálja: a hideg, háborgó tengeren hánykolódó drakkaron naponta le kell győzzük a legnagyobb félelmeinket jelképező tengeri kígyókat.
István, Köszönöm a beszélgetést!
Köszönjük a lehetőséget, hogy szerepelhettünk a Fémforgácson!