Fémforgács
E heti EP sorozatunkban igyekeztünk hazai underground vizeire evezni. Három stílusilag is különböző magyar zenekar aktuális kiadványai mellett egy bajor street-punk / death n roll sramli mulatós banda és a cseh blackened death/doom szigora képviselteti magát.
Choke City
A hazai Choke City csak nevében hasonlít az amerikai garage rock / proto-punk névrokonához. A magyar underground élet arcait tömörítő, név szerint: Kiss Barnabás (ex-Chief Rebel Angel, Polly Is Dead), Géczi Richárd (ex-Plastic Bitch), Binder Gáspár (Haw, Torn From Earth, Dog Attack, Prosectura, stb.) és Szűcs Szabolcs (ex-Superbutt) alkotta alternatív, shoegaze, dark pop, post-rock vonalas csapat 2021 óta adja ki kislemezeit és single-dalait. EP-ik közül a legfrissebb a napokban megjelent három dalos Growing Gash, amin tovább gömbölyítik a tőluk megszokott, borongós hangulatú, cipőbámulós, a 80-as évek dark pop, new-wave (The Cure) hatásai által inspirált zenéjük fonalát. Az tény, hogy nem egy réteg zene, de jól esik néha egy kis szendergősen bánatos nyugi.
Crackwhöre
Hogy felrázzuk az előbbi nyugis hangulatot itt van osztrák street-punk / death n roll Crackwhöre bemutatkozó EP-je. Heroin Supremacy című anyaguk négy sramli mulatóst került fel a koszos metalpunk szellemében egy vidám borító kíséretében. Az egész olyan, mint egy veszet, féktelen orgia vastag, mocskos szóló gitárokkal, kalapáló dobokkal, és részeges ordibálással. Itt aztán nincs egy pillanatnyi nyugi sem. Itt egy mást rugdossák seggbe az aljas punk és tomboló death n roll, valamint a hardcore-punk / OI riffei, amik, amolyan „csak olaj a tűzre” szindrómában működnek együtt. Robbanékony anyag, az már biztos.
Satelles
Hosszas előkészületek után végre megjelent a melodikus hardcore/metalcore vonalas budapesti Satelles új négy dalos EP-je, az Arcadia. A közösségi finanszírozásból megszületett kislemez a híres-neves Árkádia-per után kapta a nevét. Az EP-re felkerült 4 dal központi témáit az emberiség ideológiai, vallási, faji megkülönböztetése, jelen világunk utópiái, valamint a társadalmunkat átható kaotikus kétségbeesés, a gyász és harag járja át. Dalaik a lendületes melodic hardcore és a metalcore elemeit hordozzák, melyektől egyszerre dallamosak, agresszívak és súlyosak, egyben társadalomkritikusak és elgondolkodtatóak. De feltűnik náluk a screamo és post-punk is, amik némi kis pluszt adnak zenéjük üzenetéhez.
Můra
Csehország szívéből Prágából érkezett a blackened death/doom metalos Můra új három dalos EP-je Needle Cathedral címmel. A banda 2020-ban alakult és a rákövetkező évben kiadott Doom Invocations And Narcotic Rituals első EP-jükkel azonnal belopta magát a műfajokat imádók sötét szívébe. Új EP-jükkel is garantáltan ez lesz a helyzet. Dalaik többnyire középtempós diétára fogott régi-sulis death metal és harapós black / sludge riffei már az első perctől a földbe döngölnek, amikhez M. énekének komor, fájdalmasan hörgős dallamai hoznak igazán halálos hatást. Ennek ellenére hosszan elnyújtott riffeiknek meg vannak a kellően változatos dallamossága, amik első sorban a korai Paradise Lost, Disma és a Funebrarum atmoszféráit, végzetét hozzák a füleinkbe.
Endum
A hazai sludge/doom éra egyik újabb kincse a „dudoompesti” Endum trió. A zenekarról viszonylag keveset tudok, de az bizonyos, hogy 2023 óta tevékenykednek. Öt számos Krak című anyaguk nyers sludge/doom riffei mellé itt-ott merészen becsusszannak az agresszívabb groove/thrash, valamint a black és a post-metal vaskosabb, zúzósabb, aljasabb témái, mint például az apokaliptikus hangulatú AMKÉ. daluk kaotikus, iparias szugessziójában, ami akár tekinthető egy zord, meditatív alászállásnak is a pokol bugyraiba. De igazából az egész EP ezt az érzést hozza.