Fémforgács
A Black-Out április 5-én és 6-án egy dupla koncerttel ünnepli a klasszikus Fekete-kék lemez megjelenésének 30. évfordulóját az Akváriumban. Itt (ESEMÉNY) fog bemutatkozni Pócsi Pisti és a Hét Jel, ami a két lemez után projektből vált teljes zenekarrá.
„A koncertkérdést mindig megkapom. Sokáig azt nyilatkoztam, hogy határozottan nem, nem akarok koncertezni. Most ezt árnyalnám kicsit: nagyon nagy kedvem van színpadra állni, de ezzel kapcsolatban még sok beszélgetést kell folytatni magammal, és erre csak a VÉRREL ÍRVA megjelenése után lesz lehetőségem.”
- Pisti, legutóbb a koncert kérdés kapcsán ezt nyilatkoztad, de már azóta tudjuk, hogy áprilisban két egymást követő estén is bemutatjátok a dalokat. Már akkor is gondolkodtál kikkel tudod elképzelni a színpadon a Hét Jelet?
- Pisti: Akkor még csak bíztam benne, hogy lesznek olyan zenész barátok, akik átérzik majd ezt a különleges világot, amit a HÉT JEL képvisel. Nem mellesleg az is biztos volt, hogy olyanokra van szükségem, akik nem riadnak meg attól, hogy bár a dalok készen vannak, de ezeket egytől-egyig újra kell értelmezni, színpadra kell alkalmazni. Amiben még biztos voltam, hogy olyan embereket keresek, akikkel bármikor elviseljük egymást, legyen szó a próbákról, de esetleg egy hosszabb útra sem úgy mennék velük, hogy egy fülhallgató használatával ignorálom őket.

- Nem meglepő, hogy a Black-Out előtt mutatkoztok be. Mikor jött a felkérés és hogyan alakult ki ezután a felállás? Mindenki jött első szóra?
- Pisti: Évekkel ezelőtt érkezett az első lehetőség. Gyakorlatilag a 2023-as, jubileumi koncert kapcsán már terveztük a közös koncertet, ki is lett az egész este forgatókönyve találva, de semmilyen formában nem álltam készen arra, hogy ezt a mérhetetlen mennyiségű előkészítő munkát beletegyem a koncert előkészítésébe, a próbákba úgy, hogy ne omoljak a teher alatt össze. Tudom, hogy végig csináltam volna, csak valószínűleg magát az ünnepet nem éltem volna meg tiszta lélekkel.
- Lebbentsük fel a fátylat, kik alkotják a HÉT JELet?
- Pisti: Csupa olyan arc, akikkel eredendően szívesen töltök időt. Tari Botond és Nagy Hunor érkeztek a Beatrice kötelékéből. Huni volt az első, akit felkértem az együtt zenélésre, míg Botit aznap, amikor nyilvánosságra hozta, hogy kilépett a kultikus zenekarból. Kiss László (Taz) és Gilián Peti a From The Sky mellett most már nálunk is zenélnek. Nóniusz Gáborral készítettük a második lemezt, most podcast vonalon is sokat dolgozunk együtt, így már egy kis Hét Jel meg se kottyan.

- Boti, Te játszottál a Vérrel írva lemezen. Hogy élted meg a felkérést akkor és milyen volt most, hogy zenekarrá váltok?
- Tari Botond: Egy igazán különleges ötlettel keresett meg Pisti, amiből aztán a Súgnak a démonok lett. A dal zeneileg, mondanivalóját és megvalósulását tekintve sem a megszokott panelekből építkezik, ezért nagy örömmel mondtam igent erre a megtisztelő felkérésre. A felvételek során szabadjára engedhettem a fantáziámat, így elég sok, a hétköznapin túlmutató sávot pakoltam bele – több zseniális zenésszel együttműködve -, ebbe a számba. A demózási, alkotási folyamatot végigdumáltuk Pistivel. Hamar kiderült, hogy az ízlésünk elég sok ponton egyezik zeneileg, valamint hozzáállásban. A munka végén aztán nem csak egy dal született, hanem egy barátság is.
2024 októberében kiszálltam az előző zenekaromból és azon agyaltam, hogy talán már nem zenélek többet. De Pisti felhívott és pozíciót ajánlott. Mindössze három percig hagyott a levegőben lógni. Mivel nagyon tetszett a korábbi felvételeknél a gondolatiság és a munkamorál, ezért két héten belül próbán voltam.
A Hét Jel, vagyis Mi nem csak egyszerűen zenekarrá váltunk, hanem produkció igyekszünk lenni. Ez a sima zenekari léttől egészen eltérő látásmód tele van sok-sok, minden érzékre ható, alaposan kidolgozott, ugyanakkor innovatív megoldással.
Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a kollégáim egytől-egyig több területen is hatalmas koponyák, de van ennél fontosabb szempont is: nagyon jó srácok!
- Hunor, neked milyen volt ez a felkérés, tekintve, hogy nem játszottál a lemezen?
- Nagy Hunor Attila: Pistivel egyszer beszéltük, hogy én is szerepelni fogok a második lemezen, de máshogy alakult. Most úgy érzem nagyobb feladatot kaptam, mert élőben kell előadni ezeket a dalokat, amiket előttem zseniális dobosok játszottak fel. A koncert-közeg amúgy is közelebb áll hozzám, de nem titkolom, hogy elsőre megijedtem a felkéréstől. Kihívásnak éreztem, mert a dalok tele vannak tört és páratlan ritmusokkal, amikkel eddig nem nagyon volt dolgom. Viszont nagyon motivált, hogy a többiek látják bennem azt, hogy alkalmas vagyok, így bátran belevágtam. Mostanra úgy gondolom, hogy sikerült megtalálnom magamat a dalokban és a zenekarban.
- Gábor, Te producerként közreműködtél a Vérrel írva albumon, stúdiózol, de hogyan álltál az aktív zenéléshez?
- Nóniusz: El kellett kezdenem újra dalokat tanulni, mert 2019 óta nem játszottam el elejétől végéig egy dalt sem. Akár az éneklés, akár a gitár aktívan a napjaim része egyébként is, de megvan a hatalmam stop-gombot nyomni, ami a színpadon furcsa lenne. Ettől eltekintve kalandnak fogom fel, hogy kiviszem a stúdiót a színpadra egy kicsit.

- Laci, Peti Ti mennyit gondolkodtatok úgy, hogy aktívak vagytok a From The Sky zenekarral?
- TAZ: Nem gondolkodtam sokat, abban biztos voltam, hogy időbeosztási problémák nem lesznek, mivel egyik zenekar sem annyira elfoglalt jelenleg, hogy ütközzenek a koncertdátumok, zenekari feladatok. Illetve a magyar piac és maga az egész ország nem akkora, hogy problémát okozzon két zenekarban játszani. Abban pedig bíztam, hogy zeneileg fel tudok nőni a feladathoz, ugyanis az eddigi két Hét Jel albumon a szakma krémje működött közre, ami mindenképpen kihívást jelentett az elején.
- Peti: Nekem Pisti adott egy nap gondolkodási időt, de szerintem csak formalitás volt!
Viccet félretéve, számomra nem idegen, hogy több zenekart, vagy projektet kell összeegyeztetni. Örültem mikor megkeresett a kérdéssel Pisti, mert a kezdetektől figyelemmel kísértem a HÉT JEL munkásságot.
- Ismertétek a többieket korábbról? Esetleg volt közös projektetek vagy fellépésetek?
- TAZ: Pistit ismertem korábbról, évekkel ezelőtt váltottunk pár e-mailt, amikor még foglalkoztam zenei cikkek írásával ő pedig benne volt a rendezvény iparban. Ezek inkább hivatalos levelek voltak, később azonban a From The Sky kapcsán találkoztunk, mivel dolgozott a zenekarral néhány projekten. Nóniusz szintén nem volt ismeretlen számomra, látott minket egy-két alkalommal koncerten, ezek kapcsán váltottunk is néhány szót. Boti és Huni természetesen a Beatrice révén mindig szem előtt volt, személyesen azonban csak az első Hét Jel próbán találkoztunk először.
- Peti: Ahogy tanult kollégám már elmondta előttem gyakorlatilag, amit én is szerettem volna…(nevet) Lényegében főleg szakmai kapcsolat volt köztünk a többiekkel előzőleg. Én mondjuk Nóniusz műsorait is különösen szerettem nézni az elejétől, hiánypótlónak tartom őket!
- Azt nyilatkoztátok Nóniusszal a Petőfi TV-s interjúban, hogy nem a lemezverziók hangzanak majd el a bulikon. Milyen folyamat során nyerték el a dalok a végső(?) koncertverzióikat?
- Pisti: Először is a kiválasztás volt a feladat, hiszen 26 dal szerepel a két lemezen, ami ugye közel 3 teljes hanganyagnyi mennyiség. Igyekeztem úgy válogatni, hogy megközelítőleg 50-50 százalék legyen az arány a Tiszta lap és a Vérrel írva között. Ezt követően gyakorlatilag darabokra szedtük a szerzeményeket, és a lemezen amúgy működő zenei részekből letisztítottuk, hogy minek kell megmaradni a koncertverziókhoz. Nem utolsó lépésként pedig sok esetben ésszerűsítettük, tényleg koncertre valóra húztuk azokat. Van olyan dal, ami zeneileg teljesen új refrén témát kapott, egy másiknál az eredetitől rövidebb, és gyorsabb változatot készítettünk.
- Tudva, hogy minden dal a saját gyermeked milyen érzésekkel tudod elfogadni, hogy megváltoznak a koncert érdekében? Mennyire könnyű számodra szinkronba hozni az elképzelt és a lemezeken hallható mondanivalót az élő előadás szórakoztató mivoltát?
- Pisti: Sokkal egyszerűbben ment, mint gondoltam volna. A első pillanatban láttam, hogy a cél, hogy igazán jó koncert dalokká váljanak ezek a szerzemények. Teljesen természetes, hogy a zenekari forma másfajta hozzáállást igényel. Olyan tekintetben is tudatos volt a zenészek meghívása, hogy bíztam a zeneiségükben, ami annyit jelentett számomra, hogy ne csak el legyenek játszva a kiválasztott dalok. És bizony vannak szerzemények, amik drasztikus változáson estek át, de hiszek benne, hogy mindegyiknek jót tett a vérfrissülés
- Mit érdemes tudni a próbákról és mire lehet számítani a koncerteken?
- Pisti: Több fázisban zajlottak, zajlanak a próbák. Nincs minden próbán minden zenészre szükség: amikor konkrétan a producálás, újra értelmezést zajlott, akkor csak a gitárosok voltak jelen. Most fordulunk arra az időszakra, amikor már a véglegesnek gondolt setlist gyakorlása van a terítéken. Itt is lehet persze, hogy még akár a sorrendbe, akár a dalokba is belenyúlunk. A próbák egyébként professzionális körülmények között, Nóniusz stúdiójában zajlanak. Nem utolsó sorban ezek a próbák már a technikai megvalósításról is szólnak. Én még sosem dolgoztam fülmonitorral, azokat is tesztelem, hogy nekem melyik az igazán kényelmes.
- Ismerve a Black-Out családhoz való viszonyodat bennem felmerült, hogy ennél tökéletesebb bemutatkozás nem lehet, de lenne olyan zenekar, amelyik előtt szintén el tudtad volna képzelni az első fellépést?
- Pisti: Ez a nehezebb kérdések közé tartozik; szerintem egy meglehetősen különleges zenei világ jellemzi a Hét Jelet. Bizonyos helyekre túl lágy lenne a világunk, máshol túl bonyolult. Szóval nem egyszerű. Van persze olyan közönség, aki előtt azt gondolom, hogy igazán lenne értelme játszanunk, de ezt még engedd meg, hogy megőrizzem saját titkomnak.
- Nyilván most az áprilisi két dátum van fókuszban, de utána is terveztek koncerteket az év további részében esetleg?
- Pisti: Jól látod, most minden a dupla dátum körül forog. Gondolkodunk már a következő lépéseken, jó eséllyel idén lesz még koncert. Az biztos, hogy nem akarjuk magunkkal elhitetni, hogy mi leszünk az évi 60 bulit játszó zenekar. Nem azért mert nem esne jól sokat koncertezni, de szeretnénk olyan helyeken megmutatni a produkciót, ahol ténylegesen a teljes képet tudjuk színpadra állítani. A Hét Jel nem csak a dalokról szól, van egy egészen jól körülhatárolható üzenete, amihez egy erős vizuális világ is társul.
- A Vérrel írva album megjelenésekor adott interjúban azt mondtad, megírtad a harmadik lemezt is. Most, hogy van zenekar, mi lesz a sorsa a daloknak? Átírjátok vagy maradnak a fiókban és most a közös alkotás ideje jön el?
- Pisti: Sokkal több szerzemény van már a fiókban, mint egyetlen lemeznyi. Szeretnék ezzel a felállással nekimenni ezeknek úgy, hogy már tényleg zenekarként gondolkodunk, ahol nem feltétlen csak én lehetek szerző. Amúgy az egyik ötlet részben be is került a koncertműsorba. Hihetetlen jó energiák lengik körül az alkotói folyamatot, szóval bizakodhatok benne, hogy hamarosan már a zenekari létformában jelenik meg Hét Jel dal.
- Ha egy mondatban kellene összefoglalnod, miért jöjjenek el megnézni a Hét Jel élő bemutatkozását, hogyan fogalmaznál?
- Pisti: Egy mondatban? Ne kérj lehetetlent! A zenéé a főszerep, egy kifejezetten a helyszínhez és az adott programhoz készített mozival megtámogatva, ezek segítségével eljutunk valahonnan-valahová. Ha erre kíváncsi valaki, akkor mindenképpen ott a helye április elején az Akváriumban.