Dark Tranquillity: Endtime Signals

Hard Rock Magazin

Dark Tranquillity: Endtime Signals

Mostanában nem nagyon unatkozik Mikael Stanne énekes, elég csak a The Halo Effect vagy a Grand Cadaver formációkra gondolni. Úgy látszik, hősünk nem nagyon szeret a babérjain ülni, mert a legutóbbi Dark Tranquillity-album (’Moment’) óta eltelt szűk négy év alatt összehozott még egy-egy anyagot az imént említett projektekkel, valamint nemrégiben napvilágot látott az anyabanda legújabb alkotása is, az ’Endtime Signals’.

A Dark Tranquillity jó ideje tart egy jóval bensőségesebb és jó értelemben vett emocionálisabb irányba, ami picit háttérbe szorította az ősgöteborgi vonalat, amivel a banda még a kilencvenes évek legelején indult. Tulajdonképpen nagyban hozzájárultak és ott bábáskodtak a melodic death metal stílus megszületésénél, elvitathatatlan érdemeket szerezve ezzel. Persze az idő múlik, a tagság és az emberek is változnak, így ők sem ragadtak bele egy szűken definiált stílus ketrecébe, hanem azóta is folyamatosan fürkészik az új ösvényeket és szélesítik korlátaikat. Ennek legújabb eredménye az ’Endtime Signals’, ami számomra egy picit halványabban csillog, mint közvetlen elődje, de azért egy csalódásmentes, remek album lett.

A zenekar zenéje csordultig van töltve melankóliával, többnyire szürkére festett melódiákkal operálnak, amit jól ellensúlyoznak a durva riffek és a néhol szélsebesre váltó tempók. Ebben a kettősségben rejlik az erejük, valamint az igazi csodafűszert a konyhában Martin Brändstörm billentyűs dallamai jelentik, amelyek olyan semmihez nem hasonlítható hangulattal támogatják meg ezt a zenei egységet, amiből létrejön a banda egyedi íze. Az új dalcsokor most egy fokkal szigorúbbra sikerült, mint a ’Moment’. Egy csipetnyi “vissza a gyökerekhez”-szándékot is érzek a dalokban, de mindezt úgy sikerült elérni, hogy nem kapálták ki teljesen az idők folyamán érkezett stílusjegyeket sem. Jól jellemzi ezt például a Not Nothing, ami egy feszültséggel teli dal, és számomra az egyik legkiemelkedőbb színfoltja az albumnak. A másik ilyen az Our Disconnect, amely ugyan teljesen más felfogásban készült feszültséget keltő wave-es lüktetésével és acsarkodó refrénjével, viszont szépen kiemelkedik a hagyományosabb tételek közül. Az ezt követő Wayward Eyes zeneileg még akár egy Amorphis albumra is felférne a hamisítatlan északi hangulatával.

Az igazat megvallva, első benyomásra nem jöttek át az album erősségei. Egy kicsi átlagosnak és sablonosnak éreztem, ami talán annak is köszönhető, hogy a hangzása egy picit az én ízlésemnek már túl sima és steril. Én jobban szeretem, ha harapnak, marnak a gitárok, és nem simítják össze ennyire a végső mixet. Viszont az első randi utáni folyamatos ismerkedés alatt már megláttam az anyag belső értékeit, amelyek már teljesen magukkal sodortak.

Összegzés:

Az ’Endtime Signals’ hangulata a címéhez méltóan sötét, néhol feldúlt és kiábrándult, de láttatja a fényt az alagút végén. Nem okozott tehát csalódást rajongóinak a banda, mert egy egységes, jól felépített remek albummal tért vissza. Egy ilyen nagyszerű alkotás után pedig nem kérdés, hogy minden rajongónak ott a helye a Barba Negrában november 20-án, a Dark Tranquillity aktuális Európa-turnéjának budapesti állomásán. A négybandás esemény különleges vendége a Moonspell, a bemelegítésért pedig a Wolfheart és a Hiraes a felelős.

Pontszám: 9

A H-Music bemutatja:
Dark Tranquillity – Endtime Signals European Tour 2024
Dark Tranquillity, Moonspell, Wolfheart, Hiraes
Barba Negra Red Stage, Budapest, 2024. november 20.
Jegyárak:
▲ 13 999 Ft – november 19-ig
▲ 14 999 Ft – a koncert napján, a helyszínen
▲ 19 999 Ft – VIP-jegy (ülőhely a VIP-szekcióban, szeparált bár és toalett)
További infó az esemény Facebook-oldalán.

Dark Tranquillity

Megjelenés: 2024
Kiadó: Century Media Records
Stílus:
melodic death metal
Származás:
Svédország

Hivatalos hazai forgalmazónál kapható fizikai formátumok: CD, o-card CD, fekete és gravírozott-sötétkék dupla vinyl

Zenészek:

Mikael Stanne – ének
Johan Reinholdz – gitár
Christian Jansson – basszusgitár
Martin Brändström – billentyűs hangszerek
Joakim Strandberg Nilsson – dob

Johannes Bergion – cselló
Sofia Högstadius – hegedű, brácsa

Dalcímek:

01. Shivers And Voids
02. Unforgivable
03. Neuronal Fire
04. Not Nothing
05. Drowned Out Voices
06. One Of Us Is Gone
07. The Last Imagination
08. Enforced Perspective
09. Our Disconnect
10. Wayward Eyes
11. A Bleaker Sun
12. False Reflection

Navigáció / Forrás

Ez a cikk(részlet) a(z) Hard Rock Magazin nyilvánosan, bárki számára elérhető RSS csatornájából került automatikusan megjelenítésre. A fenti linkre kattintva eredeti helyén és teljes terjedelmében tekinthető meg. A cikk(részlet)-ben megjelenített fotók és egyéb képi anyagok közvetlenül az eredeti forrás tárhelyéről töltődnek be, azok a metalindex.hu szerverére nem kerülnek feltöltésre. Bármilyen szerzői jogi jellegű kifogás esetén kérjük az eredeti forrás megkeresését, akik felelősségel tartoznak az általuk feltöltött és megosztott tartalomért. Kérés esetén természetesen a metalindex.hu azonnal megszakítja a cikk(részlet) átvételét az eredeti forrástól, ha bármilyen okból szerzői jogi problémák merülnek fel.