At Night I Fly: collision/fusion/division

Hard Rock Magazin

Másfél év telt el azóta, hogy az At Night I Fly bemutatta Distress című dalát, bedobva az információt, hogy készül a második lemezük. Hosszú volt ez a várakozás, de megérte, mert a ’collision/fusion/division’ nagyszerű anyag lett. A srácok már a ’Mirror Maze’-zel magasra tették a lécet, de a nemrég megjelent albumukkal túlszárnyalták minden várakozásom. A Horváth András Ádám és Bátky Zoltán vezette zenekar élete legjobbját hozta 10 nagyszerűen megírt dal és egy, a való életből táplálkozó szövegi koncepció formájában. Az összeütközés, összeolvadás és szétválás motívuma már a borítón megjelenik, és aki ismeri a csapatot, már sejthette, hogy nem habkönnyű anyaggal lesz dolga. Komplex zene, különleges mondanivaló és persze néhány meglepő húzás.

Az albumot nyitó Osiris Part I feladata, hogy megteremtse azt a sejtelmes és kissé fájdalmas légkört, ami az egész lemezt belengi. A Budapest Art Orchestra vonós alapjára először a dob lép be egy hangulatos ritmusképlettel, a zsigeri feszültséget csak fokozza Kővágó Zsolt billentyűs lágy szólója, amire aztán lassan rácsatlakozik az ének is. A nagyszerű felvezető után érkezünk el az At Night I Fly igazi világába. Az Osiris Part II-ban a gitártémára egy régi vágású, lendületes progresszívmetál-dalt építettek fel. Első hallásra érezhető, hogy a dalszerzésben kiemelt szerepet vállaló Horváth András Ádám és BZ ezúttal a társait is engedte kibontakozni, az egyéni ízek és játékmódok jól hallhatóak. A From The Ashes, Chains és a The Sacrificial Lamb hármas hozza azt a kötelezőt, amit az At Night I Flytól elvárhatunk. Itt a régi Dream Theater technikás, komplex vonalára építkezve olyan dalokat írtak a srácok, amikről érződik, hogy nem sajnálták rá az időt. Amellett, hogy ez a zene igen bonyolult, érezhető, hogy mégsem a hangszeres hősködésről szól, legyen ez a gitár, de még inkább a billentyűk részéről. Vaczó Gábor dobos játéka is jól illeszkedik, de ha szabad megjegyeznem, nekem egykori dobosuk, Nagygyörgy Gábor játékstílusa és hangzása jobban passzolt. De ez persze már az én egyéni ízlésem kérdése. Ettől függetlenül nagyszerű élmény hallgatni ezt a tudatosan felépített, az apró dolgokra is maximálisan adó hangzást.

A korong második felén több olyan dal is előkerült, amire nem számítottam. A Mitosis több témából épül fel, mégis sokkal könnyedebbnek hat, ám ezt a szöveg ellensúlyozza. A Different Skies és a The Sky Above “égi” kettőse hozta számomra az igazi meglepetést. Az akusztikus gitárral és zongorakísérettel induló Different Skiesban már ismét hallhatjuk a Budapest Art Orchestrát, az itt hallható vonóskíséret és hangszerelés elvarázsolt. A folyamatosan építkező szerzemény ugyan a progresszív műfajba illik, de ezt nagyon kevesen művelik ilyen, fülnek kedves végeredménnyel. A mindössze 3 perces instrumentálisThe Sky Above pedig üde színfolt, Pejtsik Péter vezényletével a vonósok ismét főszerepet kapnak, persze csak a gitár mellett. A funkys kíséretből építkező dalból egy izgalmas, nagyszerű szóló bontakozik ki.

Tízedikként hallható a Distress, amely a lemez egységes hangzásához lett igazítva. Persze az élő zenélés mellett forgatott klipnek is megvolt a maga varázsa, de így, a lemez egységében nekem jobban hatott. Jó döntés volt utolsónak hagyni, mert a legkorábban megismert szerzemény előtt így jobban érvényesültek az újabbak. Az itt hallható zene azonban más ízű, mint a korábbiak. A Springer Gergely kicsit hömpölygő, morzekódszerű basszustémájára épülő szerzemény lett a lemez legkülönlegesebb dala! Engem legalábbis teljesen lenyűgözött.

Összegzés:

A ’collision/fusion/division’ nem egyszerű hallgatnivaló, időt és teret kell hagyni, hogy a zene és a mondanivaló is célt érjen. A lemez ékes példája annak, amikor a tudás és a kreativitás találkozik, ezek a srácok nemzetközi sikert érdemelnének.

Pontszám: 9,5

Megjelenés: 2024
Kiadó: H-Music Hungary
Stílus: progresszív metál
Származás: Magyarország

Hivatalos hazai forgalmazónál kapható fizikai formátumok: CD, fröccsöntött mintás vinyl, fekete vinyl és kazetta

Zenészek:

Bátky “BZ” Zoltán – ének
Horváth András Ádám – gitár
Springer Gergely – basszusgitár
Kővágó Zsolt – billentyűs hangszerek
Vaczó Gábor – dob

Garda Zsuzsanna – vokál
Pejtsik Panna – vokál
Andrejszki Judit – vokál
Pejtsik Botond – vokál
Pejtsik Diana – vokál
Pejtsik Dorka – vokál
Budapest Art Orchestra Pejtsik Péter vezényletével

Dalcímek:

01. Osiris Part I – Feather
02. Osiris Part II – Heart
03. From the Ashes
04. Chains
05. The Sacrificial Lamb
06. Slave
07. Mitosis
08. Different Skies
09. The Sky Above
10. Distress

Navigáció / Forrás

Ez a cikk(részlet) a(z) Hard Rock Magazin nyilvánosan, bárki számára elérhető RSS csatornájából került automatikusan megjelenítésre. A fenti linkre kattintva eredeti helyén és teljes terjedelmében tekinthető meg. A cikk(részlet)-ben megjelenített fotók és egyéb képi anyagok közvetlenül az eredeti forrás tárhelyéről töltődnek be, azok a metalindex.hu szerverére nem kerülnek feltöltésre. Bármilyen szerzői jogi jellegű kifogás esetén kérjük az eredeti forrás megkeresését, akik felelősségel tartoznak az általuk feltöltött és megosztott tartalomért. Kérés esetén természetesen a metalindex.hu azonnal megszakítja a cikk(részlet) átvételét az eredeti forrástól, ha bármilyen okból szerzői jogi problémák merülnek fel.