Fémforgács

Ahogyan az köztudott több éve húzódó jogi csatározás után lezárult a Batushka belsőviszálya. A két alapító tag, Krzysztof „Derph” Drabikowski és Bartłomiej Krysiuk között 2015 óta folynak viták a zenekar névhasználatáról, ami a banda kettészakadásához vezetett. A jogi vitái következtében Krysiuk úgy döntött, hogy megváltoztatta a zenekar nevét és a Krysiuk-féle vonal Patriarkh néven folytatja karrierjét. Október 3.-ai A38 Hajón történt fellépésük során a hazai rajongóik egy kisebb betekintést kaphattak a Patriarkh új hitvilágába, most azonban itt van a formáció első hivatalos klipje, a WIERSZALIN III. A klippel új érájuk, 2025. január 3-án a Napalm Records gondozásában megjelenő PROROK ILJA albumukat vezetik fel.
„A WIERSZALIN III az első kislemezes dal, amely bemutatja, és valószínűleg a legjobban tükrözi hamarosan érkező PROROK ILJA lemezünk sokszínűségét és zenei sokdimenziósságát. Ahogy a címadó Ilja próféta építette Új Jeruzsálemet Podlasiában, mi is építjük új identitásunkat, és mutatjuk meg új zenei arcunkat.”

Nyolc új szerzeményét felvonultató PROROK ILJA (ПРОРОК ИЛИЯ) egy igaz történetet mesél le, amely Podlasiában, a zenekar szülővárosában, pontosabban Grzybowszczyzna faluban történt az 1930-as és 40-es években. Az album Eliasz Klimowicz, a címadó Ilja próféta világába kalauzolja el a hallgatókat. Klimowicz, eredetileg egyszerű földműves, később az ortodox Grzybowska szekta vezetője és prófétája lett, amely az 1960-as évekig működött. Középpontjában az önjelölt próféta kultusza állt. A Patriarkh ezt a történetet (többek között) olyan népi hangszerek egész arzenáljával zenésítette meg, mint a tagelharpa, mandolin, mandocello, hurdy-gurdy és citera. Annak érdekében, hogy új szerzeményeik a lehető legautentikusabb és legorganikusabb hangzást adják szimfonikus zenekarral és kórusokkal is dolgozott. Az album középpontjában mindig az ortodox elemek és a doom-heavy black metal egyedi kombinációja áll, amelyek egyértelműen a Patriarkh (és elődje) védjegyévé váltak. Ezeket most tovább gazdagítják a folk, a neo-dark/folk és filmzenei elemekkel. A Patriarkh az ortodox zene teljes skáláját felhasználja, és olyan területekre kalandozik, amelyeket a (black) metalban még nem fedeztek fel, mint például a bizánci monodía, a liturgikus éneklés és az orosz polifónia. Ezeket a folk és liturgikus dallamokat okosan építi be monumentális black metal hangzásába.

A PROROK ILJA (ПРОРОК ИЛИЯ) dalszövegei a színházi szöveg és a pásztor-énekek érdekes keveréke, melyekben a lengyel vallástudós Włodzimierz Pawluczuk üzeneteit használják fel, népi és liturgikus szövegekkel ötvözve. A PROROK ILJA (ПРОРОК ИЛИЯ) egy kísérteties atmoszférájú, érzelgősséggel és homályos folklór nyomatokkal teli albumot. „Lelkipásztori, lírai, epikus, többdimenziós és éppoly sokszínű, mint Podlasie”.